ניתוח קטרקט – עושים רק בלייזר!

ניתוחי קטרקט הם ניתוחים שכיחים מאד, במיוחד אצל אנשים מבוגרים. העכירות של העדשה, אשר נוצרת בעיקר בהשפעת הגיל, גורמת לצורך בניתוח כזה, בעין אחת או בשתי העיניים גם יחד.

שנן דרכים שונות לביצוע של ניתוח קטרקט, כאשר אחת השיטות החדשות יותר היא ניתוח קטרקט בלייזר. שיטה זו מומלצת מאד למרבית האנשים, ויש לה יתרונות רבים.

מהו ניתוח קטרקט?

קטרקט הוא מצב של עכירות אשר נוצרת על עדשת העין. העכירות הזו מתרחשת מסיבות שונות, כמו פגיעה בעין וכדומה, אך לרוב היא נגרמת בשל גיל מבוגר. העכירות בעדשה גורמת לטשטוש בראייה, לסנוור, לשינוי בראיית צבעים ועוד.

ניתוח קטרקט כולל חתך קטן מאד בעדשה, על מנת להפריד אותה מן הקופסית אשר מחזיקה אותה, ולאחר מכן ריסוק שלה באמצעות מכשיר רטט מיוחד למטרה זו. לאחר הריסוק של העדשה הקיימת, העכורה, משתילים בעין עדשה מלאכותית חלופית, שקופה, אשר מאפשרת חזרה לראייה תקינה.

מטופלים אשר סובלים מקוצר ראייה טרם ההתפתחות של הקטרקט, יכולים לשלב בניתוח הקטרקט גם תיקון של הראיה, בדומה לניתוח הסרת משקפיים. ביצוע של ניתוח קטרקט נעשה באמצעים שונים ובשיטות שונות של חיתוך, כאשר המטרה היא להגיע לחיתוך המדויק ביותר והקטן ביותר, כדי למנוע פגיעה באיברים של העין.

כיום, השיטה הנפוצה ביותר לתיקון קטרקט היא ניתוח קטרקט בלייזר. שיטה זו נוחה הן לרופאים והן למטופל, ויש לה יתרונות רבים, אשר הופכים אותה לנפוצה במיוחד.

יתרונות של ניתוח קטרקט בלייזר

לניתוח קטרקט בלייזר ישנן יתרונות רבים מאד, אשר הופכים את השיטה הזו למומלצת ביותר בתחום:

היתרון הראשון הוא הדיוק. ניתוח באמצעות לייזר הוא מדויק יותר, והוא מאפשר עבודה נקיה יותר ומדויקת, עם פחות סיכונים וסיבוכים.

היתרון השני, אשר נובע מן הראשון, הוא שבניתוח קטרקט בלייזר ישנם פחות סיכונים לפגיעה באיברים האחרים של העין, בזכות הדיוק הרב של קרני הלייזר.

היתרון השלישי הוא אפשרות לתיקון הראייה – לא רק תיקון רגיל אלא גם תיקון צילינדר. בניתוח קטרקט בלייזר ניתן להשתיל בקלות עדשות טוריות, אשר מתקנות גם את הצילינדר.

היתרון הרביעי הוא אפשרות למיקום טוב יותר של העדשות החלופיות, אשר מתאפשר גם הוא בזכות הדיוק הרב של קרני הלייזר, אשר מאפשרות למקם את העדשות החדשות במיקום הטוב ביותר בעין.

היתרון החמישי הוא האפשרות לטפל במקרים מורכבים. לא תמיד ניתוח קטרקט הוא פשוט ובסיסי, ישנם מקרים של בעייתיות כלשהי בעין, של מחלות נלוות וכן הלאה, אשר דורשות דיוק ומיומנות רבה במיוחד בניתוח הקטרקט. ניתוח קטרקט בלייזר מאפשר טיפול נכון ומושלם במקרים המורכבים הללו, ומעניק תוצאות טובות במיוחד גם במקרים קשים.

כל היתרונות הללו מראים בבירור, שהשיטה הטובה ביותר לטיפול בקטרקט היא ניתוח קטרקט בלייזר.